Všetko, čím sa veda o vesmíre zaoberá, je ďaleko od nás. Každý, kto sa chce astronómii venovať, musí mať podľa Mariána Mišenčíka túžbu objavovať. „Nemusíme všetko vidieť, aby sme sa o vesmíre niečo dozvedeli. Na základe fyzikálnych zákonov a matematiky si vieme veľa vecí vypočítať, odvodiť a získať o nich predstavu. Astronómia tak krásne prepája prírodné vedy,“ tvrdí známy popularizátor vesmíru v regióne.

Zázraky prírody ho neprestávajú fascinovať, a tak nadšenie z vesmíru prenáša aj na svojich žiakov. Na astronomické súťaže pripravuje študentov od roku 2005, kedy nastúpil ako pedagóg na gymnázium v Lipanoch, ktoré aj sám vyštudoval. „Už na prvej hodine hovorím, že každý, kto sa na našej škole začne venovať astronómii, môže byť úspešný. Ukazujem im to na príkladoch spolužiakov alebo bývalých absolventov,“ objasňuje Marián Mišenčík, ktorý je zástupcom Slovenska v European Association for Astronomy Education. Jeho hlavnou úlohou je propagovať medzinárodné astronomické súťažeako Catch a Star, Moonwalker alebo Space Art, do ktorých zapája aj svojich talentovaných zverencov. Získal s nimi už vyše 50 významných ocenení na domácich, ale aj medzinárodných súťažiach.

„Keď sa rodí hviezda, prijme množstvo materiálu, zväčší svoju hmotnosť, zohreje sa a dokáže sa zapáliť. Potom ožaruje okolie a môže dodávať energiu aj našej Zemi. To isté platí pre talentované dieťa pri štúdiu astronómie. Ak nasaje ako špongia všetky dostupné informácie a vedomosti, zapáli sa pre vedu o vesmíre, môže žiariť a pomáhať svojmu okoliu. To je môj cieľ v pedagogickej činnosti. Zapálenú hviezdu už totiž neuhasíte! Každý mladý človek je pre mňa budúca hviezda,“
Marián Mišenčík.