Ocenenie za rozvoj mimoškolskej činnosti
Cena Dionýza Ilkoviča je organizovaná Nadáciou Dionýza Ilkoviča. Udeľuje sa za rozvoj mimoškolskej činnosti pre žiakov základných a stredných škôl v predmetoch matematika, fyzika, chémia a informatika.
Cena Dionýza Ilkoviča je organizovaná Nadáciou Dionýza Ilkoviča. Udeľuje sa za rozvoj mimoškolskej činnosti pre žiakov základných a stredných škôl v predmetoch matematika, fyzika, chémia a informatika.
Cenou Dionýza Ilkoviča môžu byť ocenený pedagógovia aj nepedagogickí pracovníci, ktorí svoj život zasvätili odovzdávaniu vedomostí mladým ľuďom a to aj nad rámec povinného vyučovania, napriek tomu že na Slovensku nie je táto “nadpráca“ koncepčne oceňovaná. Napriek tomu mnohí vnímajú svoju prácu ako životné poslanie a veria, že zo žiakov vychovajú úspešných vedcov a významné osobnosti. Cieľ ocenenia je zviditeľniť, verejne oceniť a aj odmeniť tých najlepších prírodovedných učiteľov a učiteľky, ktorí sa venujú talentovaným deťom počas mimoškolskej činnosti.
Finalisti a víťaz si rozdelia finančnú odmenu v celkovej výške 6 000 eur.
1) Dĺžka trvania a udržateľnosť mimoškolskej činnosti
Kritérium sleduje dlhodobosť práce nominovanej osobnosti v oblasti mimoškolskej činnosti v predmetoch matematika, fyzika, chémia a informatika pre žiakov ZŠ a SŠ. Pod dlhodobosťou sa rozumie tak počet rokov, počas ktorých sa osobnosť doteraz venovala mimoškolskej činnosti, ako aj to, či táto činnosť pokračuje aj v ďalších rokoch a či je zabezpečené jej pokračovanie do budúcnosti.
2) Výsledky mimoškolskej činnosti
Kritérium hodnotí dosiahnuté výsledky jednotlivcov alebo tímov v mimoškolskej činnosti, na ktorej sa podieľa nominovaná osobnosť. Ide predovšetkým o výsledky v súťažiach pre žiakov základných a stredných škôl v predmetoch matematika, fyzika, chémia a informatika. Pod výsledkami sa myslí reprezentácia a umiestnenie na súťažiach a podujatiach.
3) Rozsah mimoškolskej činnosti
Hodnotenie podľa rozsahu zapojenia žiakov z viacerých stupňov, jednej alebo viacerých škôl a presahu v rámci územných regiónov.
4) Inovatívny prístup
V rámci tohto kritéria je možné oceniť zavádzanie inovatívnych prístupov napríklad vo výučbe a vedení mimoškolskej činnosti.
Vyštudoval teoretickú fyziku na Univerzite Komenského v Bratislave a v súčasnosti sa venuje problematike bezpečnej kvantovej komunikácie na Slovenskej akadémii vied a Masarykovej univerzite v Brne. Úspešný reprezentant Slovenska na Fyzikálnej olympiáde sa od vysokoškolských čias venoval práci s talentovanou mládežou ako vedúci Fyzikálneho korešpondenčného seminára, vedúci Turnaja mladých fyzikov a Olympiády mladých vedcov a prednášateľ na stredných školách. V súčasnosti zastáva funkciu prezidenta Medzinárodného turnaja mladých fyzikov (IYPT).
vedecký pracovník
Fyzikálneho ústavu SAV a MU Brno