Medzi najlepších učiteľov nezriedka patria aj tí, ktorí sa k tomuto šľachetnému povolaniu dostali čistou náhodou. To je aj prípad Jána Motešického, ktorý vyštudoval za inžiniera na Technickej univerzite v Košiciach a zamestnanie v školstve bral iba ako prechodnú stanicu. „Učiteľstvo ma však chytilo za srdce. Práca s deťmi, s ich nadšením a zvedavosťou ma dodnes nesmierne napĺňa,“ priznáva učiteľ matematiky, fyziky a informatiky na Základnej škole na Bernolákovej ulici vo Vranove nad Topľou.

Mimoškolskej činnosti sa venuje od začiatku svojej pedagogickej kariéry. Okolo roku 2010 objavil, že známe stavebnice Lego dokáže využiť v rámci záujmového krúžku. V robotike sa prepojili vedomosti z prírodných vied, ktoré vyučuje. „Kombinujem ich s technikou a motivujem žiakov riešiť problémy v bežnom živote a zjednodušovať ľuďom prácu,“ prezrádza pedagóg, ktorý obľubuje príbehovú informatiku a vyučovanie. Nastolí reálny problém a motivuje žiakov, aby v tíme hľadali riešenia. Realizujú tak svoje nápady, ako robotické ruky, triediče plastov alebo stavajú a programujú roboty, ktoré majú za úlohu nájsť cestu v bludisku.

Súťaženie považuje Ján Motešický za prirodzenú súčasť vzdelávania. Svojich zverencov zapája do celoslovenských, ale aj medzinárodných súťaží v robotike, kde dosahujú výrazné úspechy. „Beriem všetky deti, ktoré prídu na krúžok, s otvorenou mysľou a dobrým srdcom. V každom je talent, len ho treba prebudiť, podchytiť a nasmerovať. Prvoradé je však žiakov a žiačky vypočuť a nájsť si k nim cestu,“ podotýka Ján Motešický, ktorému sa pedagogické sny plnia každý deň. „Odísť z hodiny s pocitom, že deti sú spokojné je nadovšetko,“ uzatvára výnimočný učiteľ.

„V každom dieťati je talent, len ho treba prebudiť, podchytiť a nasmerovať. Prvoradé je však žiakov a žiačky vypočuť a nájsť si k nim cestu.“
Ján Motešický