Šach hrala Janka aj pred nástupom do školy, ale až v prvom ročníku na Súkromnej základnej škole v Novej Dubnici sa osmelila a začala sa zapájať do súťaží. Šach tam mali totižto ako vyučovací predmet. „Aj moji bratranci hrávali súťažne od detstva. Strýko nám vysvetlil, ako to celé funguje od turnajov až po tréningy. Taktiež hráva šach aj moja sestra. My sme taká väčšia šachová rodina,“ spomína na detstvo šachistka Janka.

Hneď na začiatku však upozornila, že jej zaujatie pre hru nepretrváva odjakživa a pravé nadšenie sa dlho nedostavilo. „Dcéra si šach tak poriadne obľúbila až za posledné dva roky. Väčšinou sme ju presviedčali, aby dohrala aspoň do konca školského roka, no potom sa jej podarilo vyhrať na turnaji zlatú medailu, a tak sa vždy rozhodla pokračovať,“ spomína s úsmevom Jankina mama, „v puberte mávala aj menšie krízy, dokonca zvykla tvrdiť, že sme jej zničili šachom život.“

Spomienka na Jankine úspechy v detstve na šachovej súťaži, kde sa umiestnila na prvom mieste.

Stratégia, pravidelnosť a správny postoj nepustí

Počas rozhovoru Janka zdôraznila, že šach sa môže javiť ako jednoduché ťahanie figúrok, no v skutočnosti ide o široké chápanie súvislostí. Hovorí, že trénuje rôzne postupy a jednotlivé state, napríklad hospodárenie s časom, otvorenia, ako stavať figúrky, koncovky (časť partie, kedy na šachovnici ostalo málo figúr) a mnoho ďalšieho. „Taktiež netreba zabúdať na dobrú psychiku, aby nás viac prehier po sebe nerozhodilo. Zdalo by sa, že najdôležitejšie je vyhrať, ale nemenej dôležité je aj poučiť sa z vlastných chýb. Dôležitá je aj kondička, lebo často hrávame aj päť hodín jednu partiu,“ približuje Janka.

S rozvíjajúcim rozhovorom sa dozvedáme, že tajomstvo Jankinej úspešnosti spočíva najmä v intenzívnom tréningu. „S rodičmi sme väčšinou chodili každý víkend na nejaký turnaj, napríklad ligy alebo rôzne mládežnícke turnaje po celom Slovensku. Tiež sa rada zúčastňujem aj turnajov pre dospelých, kde si môžem zahrať so silnejšími súpermi,“ popisuje zanietene.

Aj keď bola Janka vytrvalá, často nebolo pre ňu jednoduché sa na turnaje pripravovať. „Bolo jej vždy ľúto, že nemôže byť s kamarátkami kvôli tréningom. Raz sa stalo, že sa jej kryl turnaj s oslavou, na ktorú chcela ísť. Na súťaž sme ju doviezli s plačom, bola na nás vtedy veľmi nahnevaná a na šach si aj zanadávala. Podarilo sa jej však vyhrať nad jedným súťažiacim a keď sme ju chceli odviesť už za kamarátkami, razantne nás odbila, že to už teraz chce dohrať. Tak sa nakoniec rozhodla ostať,“ spomína so smiechom na zážitok z turnaja mama šachistky.

Podobne ako aj v iných športoch, aj hráči šachu potrebujú svojich trénerov. „Počas prípravy si pozeráme, ako hrajú naši súperi a kde robia chyby. Niekedy sa ich snažíme aj prekvapiť, niečím novým a nečakaným,“ vysvetľuje mladá šachistka. Ako predtým spomenula, rada si udržiava svoju kondíciu počas víkendov, ale tá najdôslednejšia príprava začína pred turnajmi, ktoré zvyknú trvať niekoľko dní. Na nich najčastejšie hráva  deväť alebo sedem kôl, čiže máva bežne až deväť alebo sedem súperov.

Posledné dva roky priniesli zmenu podôb takmer všetkých súťaží a ani šach nebol výnimkou. Je možné ho hrať aj online z domu, Janka si však nevie vynachváliť turnaje naživo: „Súťažiaci pri hraní spoza počítača často podvádzajú. Aj keď teraz nemusíme cestovať, chýba mi energia stretnutí naživo a aj spoznávanie nových ľudí a miest. Komunita šachistov je totižto veľmi príjemná. Vďaka hre naživo som spoznala mnoho skvelých ľudí, s ktorými by som sa asi inak nikdy nestretla. Navzájom si pomáhame a podporujeme sa.“

Pohodlná, no často aj nefér hra – šach online – z pohodlia Jankinho domova.

Posilní nielen logické myslenie

Úspešná šachistka je dôkazom toho, že šach nie je len obyčajná hra. Aj napriek tomu, že ho na akademickej pôde nenájdeme, Janka nám prezradila, že v škole jej mimoriadne pomáha. „Mám vďaka šachu veľmi dobrú pamäť, priestorové videnie a predstavivosť, plánovanie postupnosti krokov, stratégiu a taktiku, prácu s chybou a tiež prepočítavanie variantov.  Aj pri učení využívam podobné postupy ako tie, ktoré mi pomáhajú k úspechom v šachu,“ poukazuje Janka na pozitíva hry.

Podľa jej slov si už na základnej škole obľúbila predmety technického rázu. Vraví, že na gymnáziu je to podobne, kde vďaka nadobudnutému logickému mysleniu považuje za najjednoduchšie matematiku, informatiku a fyziku: „Páči sa mi, že tu nejde o učenie sa naspamäť, ale skôr o logiku a hľadanie riešení. Neobľubujem mechanické učenie pojmov a udalostí, preto nemám príliš rada napríklad dejepis, alebo minimálne spôsob, akým sa ho učíme.“

Janka Šošovičková pri odovzdávaní zlatej medaily na súťaži.

Aj keď Janku v útlom veku učila hrať šach primárne jej rodina, podľa slov jej matky by si už v hre rovné neboli: „Už v desiatich rokoch sme jej nestačili. Spolu s jej mladšou sestrou nás s manželom obe prerástli.“

Veľakrát chcela so šachom skončiť, dnes tomu tak už nie je. Podobne ako jej rodičia, aj ona by rada ukázala čaro hry aj ďalším. „Možno sa začnem venovať aj iným aktivitám okolo šachu, ako je trénovanie či rozhodovanie. Rada by som ukázala šach aj druhým, dal mi toho veľa do života. Ani si neviem predstaviť, čo by som robila s toľkým voľným časom, keby sa šachu nevenujem,“ uzatvára nadšená mladá šachistka.

Nižšie si môžete pozrieť prehľad Jankiných najväčších úspechov. Najbližší dôležitý turnaj bude s najväčšou istotou MSR mládeže jednotlivcov 26.6. – 3.7. 2021 v Starej Ľubovni. Ak bude v lete už pandemická situácia priaznivá, bude aj medzinárodný turnaj v Skalici 21.8. – 29.8. 2021.

RokTurnajKategóriaMiesto
2015Majstrovstvá SRDievčatá do 10 rokov2.
2016Majstrovstvá SRDievčatá do 12 rokov3.
2016Majstrovstvá EÚ, RakúskoDievčatá do 12 rokov6.
2017Majstrovstvá SRDievčatá do 12 rokov1.
2017Majstrovstvá SR RapidDievčatá do 12 rokov2.
2017Majstrovstvá EÚ, ČeskoDievčatá do 12 rokov8.
2018Majstrovstvá SRDievčatá do 14 rokov3.
2018Majstrovstvá SR RapidDievčatá do 14rokov1.
2018Majstrovstvá EÚ, ČeskoDievčatá do 14 rokov7.
2018Majstrovstvá EÚ Rapid, RužomberokDievčatá do 14 rokov2.
2019Majstrovstvá SRDievčatá do 14 rokov1.
2019Majstrovstvá EÚ, ČeskoDievčatá do 14 rokov5.

AUTORKA: Mária Jánošíková