Buzica je malá obec neďaleko Košíc. Býva tu približne 1 200 ľudí a pre deti tu majú vybudovanú základnú školu s vyučovacím jazykom maďarským. Pochváliť sa môžu bazénom, mini zoo a ešte niečím dôležitejším– výnimočnou pedagogičkou. Práve tu totiž učí informatička, ktorá dostala svojich žiakov na medzinárodné robotické súťaže do Japonska, Nemecka, Turecka či dokonca Kalifornie. Reč je o Angelike Hanesz – drobnej, skromnej žene, ktorá si od manžela na štyridsiatku vypýtala Lego. A vtedy sa to celé začalo.
Keď sa na školení na Univerzite Pavla Jozefa Šafárika prvýkrát stretla s Legom určeným na stavbu robotov, nadchlo ju. Keď potom na narodeniny jednu takúto sadu dostala, robota skladala a programovala dlho do noci. „Tú prvú stavebnicu mám dodnes. K nej potom pribudli aj ďalšie,“ opisuje svoje začiatky s Legom Angelika Hanesz. Hneď ako sa s ním zoznámila sama, vzala ho do školy.
„U nej vyučovanie nekončí o druhej alebo o tretej. Napriek tomu, že nie je odtiaľto z Buzice, ale dochádza z Košíc, rada s nimi zostane aj poobede a vysvetlí, pomôže. S deťmi vždy pracuje ako členka tímu, zrejme aj preto ju majú tak radi,“ hovorí nám cez prestávku jej kolegyňa z Buzice Gisela Kovács.
Lego dnes Angelika Hanesz využíva na viacerých krúžkoch so žiakmi základných aj stredných škôl v Buzici aj v Košiciach. Práve v Košiciach vedie tím žiakov, s ktorými sa zapája do súťaží First Lego League (FLL) či Robo Cup Junior. Talentum, ako sa tím volá, začínal u nej v obývačke. Dnes majú na konte víťazstvo na celosvetovom kole FLL v Talline, striebro z Japonska či vynikajúci výsledok zo San José v Kalifornii. V roku 2018 si jedno zo svojich súťažných riešení dokonca patentovali. Vymysleli spôsob na odhaľovanie porúch vodovodného potrubia v stenách.
„To, že to môžem robiť vo voľnom čase a že mi to rodina toleruje, považujem za veľký dar.“
Pre Angeliku Hanesz to však nie je len o výsledkoch. Jana Plichtová – minuloročná finalistka Ceny Dionýza Ilkoviča, ktorá ju nominovala a ktorá sa s ňou na robotických súťažiach stretáva – nám prezrádza, že do svojej práce vkladá skutočne všetko. „Ona sa tým deťom venuje od rána do večera. Na začiatku to bolo možno aj tým, že týmto smerom viedla aj svojho syna. Ten je ale už preč na univerzite, no ona pokračuje a vychováva ďalšie generácie. Navyše, mnohé hodiny trávia aj u nich doma – častokrát im dokonca aj napečenie, navarí,“ opisuje Jana Plichtová. Jej slová potvrdzujú aj samotní žiaci. „Pani profesorka nám poskytuje zázemie, vďaka nej sa môžeme realizovať. Ona ten tím spája,“ dopĺňa člen tímu Talentum Oliver Ditko.
A čo na to samotná Angelika? „To, že to môžem robiť vo voľnom čase a že mi to rodina toleruje, považujem za veľký dar,“ odpovedá skromne na otázku, ako to všetko vlastne stíha.
Okrem svojej práce a krúžkom sa totiž Angelika Hanesz venuje aj školeniu učiteľov, samoštúdiu, organizovaniu IT táborov či zháňaniu sponzorov na cesty na medzinárodné súťaže. Ľudia okolo nej ju však napriek tomu poznajú ako človeka, ktorý si vždy nájde čas a pomôže.
Významné úspechy
First LEGO league FLL
Absolútny víťaz
2017
RoboCup
Finalista
2017