Niektorí si užívali leto dobrodružstvami na cestách či doma, iní sa vzdelávali aj počas voľna. Tabuľu či fixky si pri tom však odmyslite. Prvá Letná akadémia na Slovensku pre budúcich medikov, ktorá sa konala koncom letných prázdnin, prebehla bez toho, aby sa jej účastníci čo i len pozreli na chemické vzorce či slovné úlohy z fyziky. Organizátori dali radšej prednosť zážitkovému vzdelávaniu, ktoré by študenti na žiadnej škole nenašli, a tak sa mohli dotknúť medicíny zblízka a vidieť, čo práca lekárov skutočne obnáša.
V horskom prostredí medzi pohoriami Tribeč a Pohronský Inovec sa tlačí malá dedinka Jedľové Kostoľany. Kúsok za ňou zažili záujemci o štúdium medicíny v Areáli zdravia týždeň nevšedných aktivít, kde spoločne odkrývali taje zdravotníckej praxe z rôznych oblastí. Podujatie usporiadala organizácia MEDCON, ktorá vytvára na Slovensku študijné prostredie pre žiakov smerujúcich k práci v zdravotníctve. Účasť na letnej škole bola odmenou prvým dvadsiatim najúspešnejším riešiteľom korešpondenčného seminára z medicíny (KaSMED). Za organizáciou celého projektu stojí niekoľko stredoškolákov, ktorí sa do plánovania podujatia vkladali intenzívne niekoľko mesiacov.
S mottom „Hlava na medinu, medina na hlavu.“ spoločne v MEDCONe veria, že mať mozgovú kapacitu na diagnózy či liečebné postupy nestačí. „Všetky prípravné kurzy pre stredoškolákov sú sústredené na to, aby sa študenti dostali na vysnívanú vysokú školu medicíny, nie aby zistili, či ich práca bude napĺňať. Túto medzeru sa snažíme u nás v MEDCONe vyplniť,“ približuje činnosť študentského združenia jedna z organizátoriek podujatia, stredoškoláčka Terézia Jurášová, „Nechceme, aby bolo cieľom medikov mať doktorský titul pred menom, ale v hlave poslanie, ku ktorému sa budú môcť vrátiť v službe v piatok večer. Aj preto sme zorganizovali Letnú akadémiu.
Predobedom privítal daždivý pondelok účastníkov na pôde Areálu zdravia hmlistým a chladným počasím. Krátko po otvorení podujatia sa študenti presunuli na prvé zoznamovacie aktivity. Ich úlohou bolo nájsť k sebe pár kľúčových slov na papierikoch, ktoré mali prilepené na chrbtoch. Hra bola tematicky ladená k podujatiu, takže ešte skôr, ako sa účastníci dozvedeli svoje mená skrz typické zoznamovacie otázky „Ako sa voláš?“ alebo „Odkiaľ si?“, sa navzájom pýtali „Som vitamín? Alebo vzorec z chémie?“. Po prvej hre sa účastníci usporiadali do menších skupiniek, kde sa zoznámili s liečivami, ktoré priraďovali k jednotlivým diagnostikám pacientov.
Lektormi boli oduševnení zdravotníci
Večer pricestovali prví pozvaní rečníci Letnej akadémie KaSMED. Na sanitke dorazili záchranári Anna Kmecová s Tomášom Dovjakom porozprávať účastníkom o svojich ambulantných výjazdoch na Haiti či z Izraela. Aj keď prednášali o vážnych témach, ich prezentácia nevzbudila v nikom stiesňujúci súcit a všetci stredoškoláci vnímali každý detail ich výkladu. Skúsení záchranári z praxe sú proti zármutku obrnení a svoje zážitky popisovali s odľahčením a štipkou humoru. V ich prezentácii nechýbala ani ukážka skutočnej záchranárskej práce: „Najskôr musí budúci záchranár prejsť niekoľkými skúškami. Test výdrže sprevádza napríklad pár dní bez spánku a sprchy, práca v blate, málo jedla a žiaden toaletný papier a ani lopúchy. Dúfam, že na toto niekoho chytím, práve som asi všetkým znechutil urgentnú medicínu,“ so smiechom približoval Tomáš Dovjak.
Spoločne so svojou kolegyňou Annou Kmecovou sa venovali celý utorok prednemocničnej starostlivosti. S prípravou programu má záchranárka Kmecová nemálo skúseností. Okrem toho, že sa onedlho stane doktorkou katastrof, vo svojom voľnom čase ľuďom ponúka osvetu v záchranárstve a prvej pomoci s projektom Prvá pomoc zážitkom. Jej premyslenú simuláciu úrazov či výjazd sanitky mohli zažiť aj účastníci Letnej Akadémie. Vďaka týmto aktivitám videli urgentnú medicínu naozaj zblízka.
Nejednalo sa len o scénku, stredoškoláci si zachraňovanie vyskúšali neskôr aj sami, a to priamo na sebe. Spolu s organizátorkami prichystala pani Kmecová niekoľko stanovíšť, na ktorých museli účastníci akadémie pohotovo zachraňovať zranených pacientov. Stretli sa napríklad so zlomeninou holene, úrazom hlavy či aj s odseknutou rukou. Zdravotníčka Kmecová dodáva, že vzdelanie, tvorivosť a voľný čas je spojenie príjemného s užitočným, a i preto prišla iniciatívu stredoškolákov podporiť.
Prezývajú ho uspávač hadov, ale driemoty kasmeďákom nenaháňal
Prvé dva dni sa neniesli len v atmosfére urgentnej medicíny, ale aj v znamení nemocničných zákrokov. Na Letnú akadémiu zavítal detský anestéziológ Daniel Tanuška, ktorý študentov dostal svojím rozprávaním priamo do operačnej sály. Ani celodenná únava a zapadajúce slnko však nikoho neodradili pozorne počúvať výklad doktora Tanušku. Na videách, ktoré natočil počas svojej lekárskej praxe, im ukázal rôzne spôsoby uspávania pacientov či intubáciu (zaistenie priechodnosti dýchacích ciest zavedením trubice do priedušnice), ktorú si v závere prednášky chceli vyskúšať všetci stredoškoláci. Keďže Letná akadémia bola o spoznávaní medickej praxe zážitkami, ani pán Tanuška neprišiel ukazovať len videá. Utorkový program zakončil kurzom chirurgického šitia. Študentov učil od základov a od viazania uzlov sa spoločne prepracovali až k zvládnutiu niekoľkých techník zaceľovania kože.
„Kasmeďáci sú takí, že na dobrovoľnom programe šitia nikto nechýba a pretiahne sa z pol deviatej na pol jedenástu,“ zhodnotila spokojne záujem stredoškolákov organizátorka Terézia Jurášová. Aj samotný anestéziológ bol z pozornosti študentov prekvapený a so smiechom sa porovnal: „Ja ako študent som niečo také nikdy nerobil a ani som nemal sklony. Zdá sa mi, že títo mladí ľudia sú lepší ako ja v ich veku.“
Organizátori sa v nadšení účastníkov nemýlili: „V nasledujúcich dňoch budeme mať aj program o chirurgii. Tam musím byť, aj keby to bolo limitované počtom osôb, veľmi to chcem zažiť,“ vravela nadchnutá Zuzana Kucháriková, ktorá sa na korešpondenčnom seminári z medicíny umiestnila na popredných priečkach. Aj napriek takémuto programu sa však všetci traja lektori zhodujú na jednom: „Aj keď sme robili svoje maximum, o prednášané témy sme sa na akadémii len veľmi jemne obtreli, lebo naučiť sa niečo tak komplexné za dva dni, je nemožné.“
Nielen samotní kasmeďáci, ale aj pozvaní lektori sú dôkazom toho, že medicína nie je len o doktorskom titule, no o celoživotnej vášni: „Na to, aby som robil svoju prácu poriadne, ju musím mať rád. Líham si s ňou každý deň do postele a ráno s ňou opäť vstávam. Pokiaľ ma to takto baví do konca života, vtedy je to to pravé,“ uzatvoril zdravotník Tomáš Dovjak.
„Vďaka nám získaš hlavu na medinu a prídeš na to, že medina je občas na hlavu.“
AUTORKA: Mária Jánošíková