„Keď som nastúpil na školu, naivne som si myslel, že žiakom vždy vysvetlím základ danej látky a zvyšok hodiny si to budú sami skúšať. A popri tom im budem pomáhať vyriešiť prípadné problémy či nejasnosti. Nakoniec však mali milión otázok, na ktoré som ani nestíhal odpovedať, tak som to všetko spísal,“ opisuje svoje učiteľské začiatky Anton Belan. Práve vtedy sa zrodila jeho prvá učebnica. Dnes ich už má na svojom konte takmer 10. Venujú sa témam z matematiky a informatiky a určené sú stredoškolákom, ktorých baví zlepšovať sa v predmetoch aj nad rámec bežného vyučovania. Ako totiž hodnotia viacerí jeho bývalí žiaci, Aninove knižky si neotvoríte, keď chcete „preliezť“ predmetom. Otvoríte si ich, keď mu chcete skutočne porozumieť.

Popri písaní kníh organizuje Anton Belan už 14. rok ŠPONGIU – súťaž v programovaní. Tímy žiakov z celého Slovenska v nej majú vždy 2 týždne na to, aby naprogramovali počítačovú hru podľa vyhlásenej témy. Medzi stredoškolákmi má veľký úspech a považujú ju za skvelý spôsob prepojenia teórie programovania so zábavnou praxou. „Každý rok máme aspoň jednu hru, ktorá by sa pokojne uplatnila aj komerčne. Sám som často prekvapený, čo všetko sa dá stihnúť za dva týždne,“ popisuje Anton Belan.

„Keď som nastúpil na školu, naivne som si myslel, že žiakom vždy vysvetlím základ danej látky a zvyšok hodiny si to budú sami skúšať. A popri tom im budem pomáhať vyriešiť prípadné problémy či nejasnosti. Nakoniec však mali milión otázok, na ktoré som ani nestíhal odpovedať, tak som to všetko spísal.“

Svojim žiakom sa súčasne venuje na viacerých matematických a informačných krúžkoch a pripravuje ich na olympiády, súťaže či korešpondenčné semináre. Ako však dodáva: „Snažím sa primárne o to, aby som z nich vychoval dobrých ľudí,“ uzatvára skromne Anino.

Významné úspechy

Stredoeurópska matematická olympiáda (MEMO)
zlatá medaila
2009 Poľsko

Medzinárodná olympiáda v informatike (IOI)
strieborné medaily
2009 Bulharsko, 2010 Kanada